Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.
Klikněte na IC pro detail.
Stavím dřevostavbu svépomocí v pasivním standardu. Počítám s rekuperací a teplovzdušným vytápěním. Chtěl bych maximálně využít alternativní zdroje energie.
Mám stavbu na kopci otevřenou směrem od jihovýchodu až po sever cca 300°. Z jižní strany mám stěnu dlouhou cca 10m a ze západu cca 6m. Na tyto stěny bych chtěl vytvořit Trombeho stěnu, respektive OKNA… posílám plánek v PDF. V těchto oknech bych chtěl zabudovat potrubí na ohřev TUV. Do těchto oken bych chtěl zabudovat plechovky od piva, které by sloužily pro lepší přenos sluneční energie na tepelnou. Před tyto plechovky v mezerách, bych dal trubky pr.8mm ,dole i nahoře by byla trubka, která by spojila okruh. Byl by to takový trubkový radiátor… Napadlo mne, že bych mohl trubky umístit uvnitř dovnitř plechovek.....v některých plechovkách nebo ve všech ??? by mohl být křemičitý písek..... kvůli akumulaci tepelné energie......nebo jen směr na západ.....návrhů je několik, potřeboval bych nějaký posudek.....mohl bych tam použít akumulační nádržž....cca 200l s trojcestným ventilem......zakopal bych ji do země s izolací.....uvnitř místnosti........vysypal bych ji jemným pískem, nevím jaké vlastnosti má písek versus voda......
Mám v domě postavenou jednu zděnou stěnu z nepálených cihel (0,17x3,8x2,5m), na které bude stěnové vytápění. Stěna je součástí chodby a je součástí místnosti, kde je pracovna a bude zde rekuperační jednotka. Na tuto stěnu bych chtěl napojit potrubí z Trombeho OKNA, ze strany chodby. Teplý vzduch z těchto oken bych použil do rekuperační jednotky jako teplovzdušné vytápění…
Stavba je v jižních Čechách v obci Sedlečko u Soběslavě.
Existuje řešení, kdy jsou provrtané, spojené a načerněné nápojové plechovky za zasklením použity jako vzduchový kolektor, který v případě vyšší teploty v kolektoru než je v domě, pustí do domu teplý vzduch. Je to vlastně využití solárního zisku levněji - a beze ztrát tepla v době kdy nesvítí slunce - než jej v pasivním domě využijí okna. Předpokládám, že před plechovky je možné instalovat trubku na ohřev teplé vody s akumulací tepla v akumulační nádrži s vodou. Nevýhodou tohoto vzduchového kolektoru je, že má minimální tepelnou kapacitu (co se týká ohřevu vzduchu). Pokud by se plechovkami vedla trubka a plechovky se naplnily pískem, bylo by to řešení už jen pro ohřev vody. V takovém případě je ale vhodnější použít akumulaci tepla do akumulační nádrže s vodou a neřešit akumulaci v plechovkách. To už by pak stačila trubka (spirála, meandr) s nemrznoucí kapalinou za zasklením a s akumulací tepla do akumulační nádrže.
Pokud byste chtěl akumulační hmotu i pro vzduch, je možné to řešit v podstatě klasickou Trombeho stěnou, která je ale tepelně-izolačně oddělena od obálky domu. V podstatě by se před stěnu domu přizdila stěna např. z plných cihel (která bude tvořit akumulační hmotu) a před ní instalovalo sklo. Mezi sklo a akumulační stěnu lze dát potrubí pro ohřev vody (s akumulací v akumulační nádrži s vodou) Toto řešení, na rozdíl od "plechovkového" dodává teplý vzduch do domu i po západu slunce (z akumulovaného tepla v cihlové stěně).
Jinak voda má vyšší tepelnou kapacitu než písek, cihly apod. - je proto obecně na akumulaci tepla vhodnější.
© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje - envic.cz
tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace