Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » FAQ » Ekodům » Měření za účelem odhalení okolností vniku plísní.


Měření za účelem odhalení okolností vniku plísní.

Existuje nějaký exaktní vztah mezi naměřenými hodnotami jako je teplota, povrchová teplota, vlhkost, CO2 a výskytem plísní? Po stránce stavební fyziky je mi to jasné, nevím, zda lze usoudit s nějakou míru pravděpodobnosti na mikroklima z hlediska působení na organizmus.

Aby nedocházelo k výskytu plísní na konstrukcích, měla by jejich povrchová vlhkost být do 80%. Dle ČSN 73 0540 se to řeší tak, že pro určitou rel. vlhkost a teplotu vnitřního vzduchu nesmí klesnout povrchová teplota konstrukcí pod určitou úroveň (která odpovídá právě kritické povrchové vlhkosti 80%). Tohle zjišťujeme termokamerou - ta nám zobrazí jak povrchové teploty, tak i povrchové vlhkosti konstrukcí pro dané podmínky v bytě.
Zda je v bytě dostatečné větrání zjišťujeme několikadenním měřením vlhkosti vzduchu (má vliv na plísně - viz výše) a koncentrace CO2 (je nejspolehlivějším indikátorem kvality větrání; vlhkost je horším indikátorem, protože se mění na základě zdrojů vlhkosti - nejen na intenzitě větrání).
Povrchovou vlhkost konstrukcí lze jasně stanovit, ale exaktní vztah mezi povrchovou vlhkostí a tvorbou plísní není. Např. na čistých nenasákavých konstrukcích se i při jejich zvýšené vlhkosti plíseň tvořit nebude (maximálně se orosí - např. okna). Normou byl proto stanoven zmíněný limit 80% povrchové vlhkosti, po jehož překročení je zvýšená pravděpodobnost tvorby plísní na obvyklých obvodových konstrukcích.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Mohlo by Vás zajímat

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace