Náš TIP

Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.

Klikněte na IC pro detail.


jste zde: úvodní » FAQ » Fauna a flóra » Jaké jsou ohrožující vlivy na populace obojživelníků?


Jaké jsou ohrožující vlivy na populace obojživelníků?

Celosvětově je známo 6208 druhů obojživelníků. Předpoklad ale je, že nejméně stejné množství nebylo doposud objeveno. Tento přírůstek je způsoben nástupem nových metod v systematice a taxonomii.

V naší republice se vyskytuje 21 druhů obojživelníků, z nichž většina je v různém stupni ohrožení a většina z nich je chráněn a nejen zákonem č. 114/92Sb., o ochraně přírody a krajiny a to zvláště všeobecnou ochranou § 4 a 5, ale hlavně vyhláškou 395/92Sb., kde jsou přímo jmenovitě zařazeny do různého stupně ohrožení od ohrožených druhů až po kriticky ohrožené.

Pro mimořádnou citlivost na kvalitu a veškeré změny v prostředí jsou obojživelníci jedinečným bioindikátorem .

Samotní obojživelníci jsou ohroženi nejen fyzickou likvidací, ale hlavně ničením jejich přirozených biotopů, jako jsou vodní zdroje, malé vodní tůně, ale svůj podíl na jejich likvidaci má i zemědělská činnost a to převážně melioracemi.

Neméně likvidační se pro ně stává silniční doprava. Silnice v mnoha případech přetínají migrační trasy těchto zvířat a v mnoha případech dochází k drastickému poklesu stávajících živočichů. Většina z nás zná jarní migrační tahy, ale obdobná situace nastává i při návratu obojživelníků v letních měsících a též i v době, kdy se na svoji pouť vydávají mláďata.

Velkým problémem je i kontaminace lokalit toxickými látkami, jakož i invaze predátorů či kompetitorů a v neposlední řadě se negativně projevuje i vliv UV-B záření a změny klimatu. Nově se přidávají i infekční choroby a patogenní houby, které mohou likvidovat celé populace.

Ohrožující nemocí pro celé populace obojživelníků je chytridiomykóza, která je sice známa jen několik posledních let, ale je považována globálně za jednu z příčin ohrožení obojživelníků. Doposud tato nemoc byla zaznamenána na čtyřech světadílech (Evropa, Afrika, Amerika, Nový Zéland a Austrálie ).

Nákaza u obojživelníků se pozná podle změn v chování jedinců. Jedná se ponejvíce o strnulost v nepřirozené poloze, sezení, kdy zadní nohy jsou široko od těla, ale i nechuť k pohybu , letargie a neochota k úniku. Na pokožce zvířat se objevují ohniska se zrohovatělou kůží.

Při nálezu takovéhoto jedince nebo při podezření na tuto houbovou chorobu je třeba tuto skutečnost nahlásit a to nejlépe na nejbližší úřad s rozšířenou působností na odbor životního prostředí, Krajský úřad obor životního prostředí nebo nejbližší základní organizaci Českého svazu ochránců přírody.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Mohlo by Vás zajímat

 

 

© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje  - envic.cz

tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace