Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.
Klikněte na IC pro detail.
kdy: 26.02.2014 - 06.03.2014 (!!! ukončená akce)
kde: Zasedací místnost Odboru životního prostředí na KÚPK, Plzeň., Plzeň-město
téma: Krajina
Bezplatný šestidenní vzdělávací program pro veřejnou správu a osoby setkávající se s danou problematiku v rámci svých pracovních pozic v Plzeňském kraji.
Na tyto i další otázky Vám odpoví série seminářů „Zeleň v sídlech a ve volné krajině“. Semináře jsou určeny zejména pro ty, kteří se s danou problematikou setkávají, ale není přímo jejich vystudovaným oborem či prováděnou praxí a přesto musí být s problematikou podrobně obeznámeni. Do kurzu přijímáme zejména starosty a zastupitele menších obcí a referenty městských úřadů. Otevřené dveře mají ale i další zájemci, kterým stav naší krajiny a veřejných prostranství není lhostejný…
Účast na seminářích je díky podpoře EU zdarma, probíhat budou v únoru a březnu roku 2014 v prostorách Krajského úřadu města Plzně. Přesné termíny konání a podrobný program naleznete níže, stejně jako přihlášku, kterou, v případě zájmu, zašlete vyplněnou na email vaclav.cubr@envic.cz. Kapacita kurzu je omezena, s Vaší účastí a přihlášením tak neváhejte. Další informace naleznete a dále budou přibývat v sekci Krajina a veřejný prostor.
S případnými dotazy se obracejte na koordinátora programu Václava Čubra.
Úterý, 25. 2. 2014, 9:00 – 16:00
Význam a přínosy sídelní zeleně
Jaké přínosy, včetně těch ekonomických, nám zeleň v sídlech přináší? Má smysl do nové zeleně investovat? Psycho-sociologický efekt veřejné zeleně – iluze nebo fakt?
Václav Čubr, DiS. - ENVIC, o.s.
Správa veřejné zeleně
Principy zajištění realizace péče a údržby zeleně
Jak správně uchopit správu zeleně, aby vše bylo funkčně i právně v pořádku? Jaké jsou možnosti a rizika v zadávání a realizaci údržby zeleně?
Ing. Lucie Nižaradzeová – SVSMP
Středa, 26. 2. 2014, 9:00 – 16:00
Složky sídelní zeleně
Jak vypadá správně provedená výsadba stromů, kde strom bude přínosem a ne přítěží? Jak pečovat o stávající dřeviny, aby byly zdravé, hezké a nikoli provozně nebezpečné? Trávníky – kde a jak by se měly správně zakládat, jak o ně pečovat a kde je místo pro staronové náhrady trávníků? Květiny – jaké vybrat, aby efekt byl co největší ale náklady co nejmenší?
Specifické využití zeleně
Zeleň v nádobách všeho druhu – perla měst a obcí, nebo jen starost navíc? Popínavé dřeviny – opomíjený, esteticky i technicky funkční prvek za minimální náklady, tam kde pro klasickou zeleň není místo.
Václav Čubr, DiS. - ENVIC, o.s.
Čtvrtek, 27. 2. 2014, 9:00 – 16:00
Veřejná prostranství se zelení
Nad čím se zamyslet při plánování veřejných prostranství. Co všechno zohlednit při projektech návsí, ulic a náměstí?
Václav Čubr, DiS. - ENVIC, o.s.
Komunitní plánování
Zapojení veřejnosti při plánování veřejných prostranství – přítěž nebo přínos? Jak postupovat, aby výsledkem byla oboustranná spokojenost?
Ing. Daniela Vítovská - ZF Lednice
Souhrnné informace
Shrnutí všeho důležitého co zaznělo i nezaznělo.
Václav Čubr, DiS. - ENVIC, o.s.
Úterý, 4. 3. 2014, 9:00 – 16:00
Krajinná zeleň v ČR
Čím je česká krajina tak jedinečná a jak toto bohatství zachovat, rozvíjet a využít? Je estetika krajiny zbytečností nebo něčím, co ve výsledku může přinést celospolečenský, a to i finanční užitek?
Zeleň s důrazem na estetické funkce
Aleje jako fenomén české krajiny – skutečné nebezpečí pro řidiče? Co říkají policejní statistiky? Památné stromy, vrby kolem potoků, staré ovocné sady…
Zeleň s důrazem na technické funkce
Jaký smysl a funkčnost má zeleň v ochraně obce před vyplavením bahnem z polí? K čemu je dobrá zeleň podél vodních toků? Je podél silnice v ochraně před hlukem efektivnější betonová stěna, nebo výsadba keřů a stromů?
Václav Čubr, DiS. - ENVIC, o.s.
Středa, 5. 3. 2014, 8:00 – 18:00
Odborná exkurze Vimpersko a Chlumany
Navštívíme jednu z nejmajestátnějších lip u nás se stářím 600 let a obvodem kmene téměř 12 m. Zelení města Vimperk nás provede vedoucí odboru životního prostředí Ing. Josef Kotál a poví mnoho zajímavého, co lze uplatnit i v dalších obcích a městech. Ve Vimperku si prohlédneme parkové arboretum, Alej absolventů, obnovené městské parky a rozhlédneme se i do okolního kraje a povíme si, co je to krajinný ráz. Odpoledne se přesuneme do obce Chlumany za paní starostkou Ivanou Vlkovou a proměnou jejich návsi a dalšími realizovanými projekty i samotným životem v obci.
Ing. Josef Kotál – MÚ Vimperk, Ivana Vlková – Chlumany, starostka, Václav Čubr, DiS. - ENVIC, o.s.
Čtvrtek, 6. 3. 2014, 9:00 – 16:00
Zeleň a ÚSES
Územní systém ekologické stability – ekologický výmysl nebo praktická věc s mnoha přínosy? Jak ÚSES realizovat jako multifunkční prvek?
Ing. Pavlína Valentová – ÚKRMP
Pozemkové úpravy
Má smysl se do pozemkových úprav pouštět? Co všechno se jimi dá realizovat? Jaké problémy se mohou během příprav i realizace vyskytnout? Co do projektu zapracovat, aby se stal přínosem nejen pro vlastníky, zemědělce ale i obyvatele obce?
Mgr. Barbora Salátová – úředně oprávněná projektantka PÚ
Možnosti financování
Jaké jsou, mnohdy i netušené, možnosti ve financování úprav veřejných prostranství se zelení a krajinných výsadeb?
Mgr. Alena Lehmannová – ENVIC, o.s.
Souhrnné informace
Shrnutí všeho důležitého co zaznělo i nezaznělo.
Václav Čubr, DiS. - ENVIC, o.s.
Kapacita kurzu je omezena, s Vaší účastí a přihlášením tak neváhejte. Vyplněné přihlášky zasílejte na vaclav.cubr@envic.cz. Přihlášky budou preferovány dle dřívějšího data zaslání. S případnými dotazy se obracejte na koordinátora programu Václava Čubra.
© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje - envic.cz
tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace