Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.
Klikněte na IC pro detail.
vydáno:29.01.2015
Žáčci z klatovské základní školy Tolstého se v lednu loučili se skřítkem Envýkem, který je dva roky provázel novými výukovými programy zaměřenými na zemědělství a potraviny. Na jeho počest uspořádali ve vestibulu školy pro ostatní spolužáky velice hezkou výstavu zaměřenou právě na téma potraviny.
Při přípravě tak využili vědomosti získané při ověřování vzdělávacích materiálů, které připravila ve spolupráci se zdejšími pedagogy obecně prospěšná společnost Úhlava v rámci projektu Environmentální výukové programy pro základní školy v Plzeňském kraji.
Tato výstava však nebyla to jediné, co děti během dvou let měly možnost spolu s Envýkem vytvořit a také zažít. Vše začalo v dubnu 2013, kdy byla zahájena realizace projektu, do které se místní škola zapojila spolu s dalšími 4 školami z Plzeňského kraje.
Děti se v programu „Zemědělství“ postupně seznamovaly s životem na farmě, jednotlivými druhy hospodářských zvířat, s plodinami, půdou jako nejdůležitějším pokladem pro farmáře, ale také s různým přístupem zemědělců k hospodaření. V potravinách zase zjišťovaly, odkud se jednotlivé potraviny berou, proč je důležité studovat obaly potravin, jak sestavit zdravý jídelníček nebo že všude není dostatek potravin samozřejmostí. Kromě teoretické výuky navštívily také skutečné farmy, na kterých si vyzkoušely práci farmáře a seznámily se tak i prakticky s probíraným učivem. U Moulisů v Milínově zjistily, že není nic jednoduchého podojit krávu nebo vyrobit máslo na svačinu. Na statku u Slepičků musely nakrmit prase Božidara a ostatní hospodářská zvířata a na ekofarmě Skřivánek se pouze někteří odvážlivci vypravili mezi slepice sebrat vejce, aby ostatní mohli vyexpedovat zásilku vajec do obchodu.
A co říci závěrem? Jsme rádi, že děti i díky Envýkovi už ví, jak vypadá „obyčejné“ prase, že se mléko nevyrábí v obchodech, že slepice nesnáší 5 vajec denně, staré pečivo nepatří do popelnice, ale poslouží jako krmivo pro zvířata, nebo že ten „hrozně smrdící“ hnůj je pro půdu daleko prospěšnější než chemické látky. A až půjdou nakupovat do školního bufetu, snad si raději vyberou jablko než pytlík brambůrek.
© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje - envic.cz
tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace