Přejetím myši po mapě, rychle získejte telefon nebo adresu nejbližšího Informačního centra ENVIC.
Klikněte na IC pro detail.
jste zde: úvodní » Aktuality » Zemědelci se předsvědčili, že komunitou podporované zemědělství má perspektivu
vydáno:30.03.2011
Konference Zemědělství v rukou spotřebitele ukázala, že alternativní systémy prodeje zemědělských produktů mohou být živatoschpné. V poslední době se v České republice dynamicky rozvíjí farmářské trhy, prodej ze dvora a bedýnkové systémy. Čeští sedláci hledají třetí cestu k zákazníkovi. Jde mi o udržitelné podmínky prodeje, férovější cenu i jednání, než to na které jsou zvyklí od maloobchodních řetězců.
Jednou z možností jak prodávat přímo spotřebitelům a přitom si vytvořit loajální komunitu je tzv. komunitou podporované zemědělství. Jde o systém, při kterém má farma již před sezónou jasno, kde, komu a za kolik prodá svou produkci. Skupina spotřebitelů z města si totiž již před začátkem sezony koupí celou roční úrodu, kterou si v průběhu roku odebírá.
Navíc spotřebitelé vnímají i rizika hospodaření a při neúrodě způsobené například živelnou katastrofou nevyžadují své peníze zpět. Sdílejí tak výhody i rizika drobného hospodaření. A mimoto mohou o víkendu přijet a zapojit se do práci na poli či si sami nasbírat svou část úrody.
Na tomto základě vzniklo dlouhodobé partnerství, které je výhodné jak pro farmáře, tak pro spotřebitele, kteří dostanou čerstvou zeleninu, ale i jiné produkty, za férovou cenu.
Traci Lewis ze Soil Asociation na konferenci shrnula zkušenosti se systémy ve Velké Británii. Zajímavé bylo, že takto mohou fungovat i farmy s méně než 5 h půdy. Nejčastěji se tímto způsobem dostávají ke spotřebitelům zelenina, ovoce, pečivo, med, ale i například maso či uzeniny. V roce 2010 fungovalo Británii 68 podniků fungujících dle pravidel komunitou podporovaného zemědělství.
Gäetan Vallee z Alliance Provence zdůraznil, že rozvoj těchto systému začal v Japonsku v 60. letech s prvními výzkumy naznačujícími negativní dopady pesticidů na lidské zdraví. V další části příspěvku naznačil jaká je situace ve Francii, kde se začaly farmy podporované komunitou rozvíjet až s rokem 2001.
Předposlední příspěvek přednesl pan Wolfgang Stränz z farmy Buschberghof, která je první farmou v Evropě, která funguje dle principů komunitou podporovaného zemědělství. Zajímavý byl především systém objednávek a vytváření rozpočtu farmy.
Jako poslední vystoupil Mathias von Mirabch z farmy Kattendorfer Hof. Ten přinesl pohled sedláka a jeho vystoupení bylo velmi konkrétní. Předal tak zkušenosti přítomným českým farmářům, kteří si celou konferenci velmi pochvalovali.
Kompletní příspěvky z konference najdete na v sekci Informační materiály. Profily přednášejících najdete přiloženém dokumentu pod článkem.
© Všechna práva vyhrazena ENVIC - ENVironmentální Informační Centra Plzeňského kraje - envic.cz
tvorba webových stránek ANTstudio.cz | Administrace